Meme Kanseri Tedavi Edilebilir mi? İşte Gerçekler!

Meme Kanseri Tedavi

Meme kanseri, vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce, durumun erken aşamalarında yüksek oranda tedavi edilebilir. Uzmanlar artık meme kanserinin tek bir hastalık olmadığını biliyor. Farklı nedenleri ve tedavi yöntemi olan birçok farklı meme kanseri türü vardır.

Meme kanseri vücudun uzak bölgelerine yayıldığında, metastatik meme kanseri (MBC – İleri Seviye Meme Kanseri) olarak bilinir ve tedavisi daha zordur. MBC için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, yeni tedavi seçenekleri son yıllarda bu rahatsızlığı olan kişilerin görünümünü iyileştirmiştir.

MBC de dahil olmak üzere meme kanseri olan kişiler için hayatta kalma oranları ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Meme kanserinin tedavisi var mı?

Meme kanseri için hayatta kalma oranları, durum erken teşhis ve tedavi edildiğinde daha yüksektir. Ameliyat, radyasyon ve bazen ilaç kombinasyonu ile tedavi erken evrelerde meme kanserini iyileştirebilir.

Amerikan Kanser Derneği (ACS) , en erken aşamalarda meme kanseri tedavisi gören kişilerin yüzde 99’unun teşhisten sonra 5 yıl veya daha uzun yaşadığını bildiriyor.

Vücudun uzak bölgelerine yayılan meme kanserinin hala tedavisi yok. Bununla birlikte, tedavi, MBC’li kişilerde yaşam kalitesini uzatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Farklı meme kanseri türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, bilim insanlarının yeni teşhis araçları ve tedavileri geliştirmelerine izin verdi. Bu, meme kanseri olan kişilerin daha uzun ve ortalama olarak daha iyi yaşam kalitesine sahip olmalarına yardımcı oluyor.

Dünyada ve Türkiye’de meme kanseri görülme oranı arttı ancak erken tanı sayesinde ölüm oranlarında ciddi düşüş gerçekleşti. 10 yıl önce Türkiye’de on kişiden biri başlangıç aşamasında meme kanseri teşhisi alırken, bu oran sevindiricidir ki  beş hastada bire düştü. 

Meme Kanseri Mevcut Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Meme kanseri olan kişiler için, aşağıda ki gibi bir çok faktör incelendikten sonra tedavi uygulanır:

 • Kanserin evresi
 • Tümörlerin yeri, sayısı ve boyutu
 • Kanserin moleküler ve genetik özellikleri
 • Genel sağlık ve tedavi öncelikleriniz

Meme kanserini erken evrelerde tedavi etmek için doktorunuz yerel tedavi önerebilir. Buna ameliyat ve bazen radyasyon dahildir. Bu tedavi yöntemleri:

 • Kemoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Hedefli terapi
 • İmmünoterapi

Bir sağlık uzmanı bir tedavi planı önermeden önce, ne tür bir meme kanserine sahip olduğunuzu öğrenmek için bir tümör numunesi toplayacak ve test edecektir.

Bazı meme kanseri türleri şunlardır:

 • Östrojen Reseptörü Pozitif: Bu tip meme kanseri, östrojen hormonu varlığında daha hızlı büyür.
 • Progesteron Reseptörü Pozitif: Bu tip meme kanseri, progesteron hormonu varlığında daha hızlı büyür.
 • İnsan Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü 2 (HER2) - Pozitif: Bu kanserler, kanser hücrelerinin büyümesini sağlayan aşırı miktarda HER2 proteini üretir.

Diğer meme kanseri türleri:

 • Östrojen reseptörü negatif
 • Progesteron reseptörü negatif
 • HER2 negatif

Bunlar üçlü negatif meme kanserleri olarak bilinir.

Östrojen reseptörü pozitif, progesteron reseptörü pozitif veya HER2 pozitif meme kanseriniz varsa, doktorunuz hormon tedavisi veya hedefe yönelik tedavi önerebilir. Diğer negatif meme kanseri için daha az tedavi mevcuttur.

Klinik araştırmalar tedavileri iyileştirmeye nasıl yardımcı oluyor?

Bilim adamları, meme kanseri tedavilerini geliştirmek ve test etmek için klinik araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bu denemeler, yeni tedavi seçenekleri geliştirmelerine ve mevcut tedavilerden en çok hangi tür insanların yararlanacağını öğrenmelerine yardımcı olabilir. Zamanla bu, daha etkili ve kişiselleştirilmiş tedavi planlarına yol açabilir.

Bilim adamları ayrıca meme kanserini mümkün olan en erken aşamada tespit etmek için meme kanseri taramasını ve teşhisini iyileştirmenin yollarını araştırıyorlar.

Örneğin, tomosentez mamografik görüntüleme tarama denemesi, 3 boyutlu mamografinin potansiyel faydalarını değerlendiriyor. Bu, çok boyutlu bir resim oluşturmak için göğüs çevresinde farklı açılardan görüntüler üreten yeni bir teknolojidir.

Meme kanserinin doğal bir tedavisi var mı?

Meme kanserinin “doğal” bir tedavisi yoktur. Tümörlerin büyümesini kaldırmak, küçültmek veya yavaşlatmak için tıbbi tedaviler gereklidir. Bununla birlikte, yardımcı olmak için standart tıbbi tedavilerin yanı sıra bazı tamamlayıcı terapiler ve yaşam tarzı değişiklikleri kullanabilirsiniz:

Örneğin:

 • Akupunktur ve zencefil, kemoterapi gibi kanser tedavilerine bağlı mide bulantısı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Masaj terapisi, farkındalık meditasyonu ve yoga kaygı, stres ve yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Dengeli bir diyet yemek, yeterince uyumak ve diğer sağlıklı alışkanlıkları uygulamak, genel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olacaktır.

Bu tamamlayıcı tedavilerin ve yaşam tarzının fiziksel veya zihinsel sağlığınız için faydaları olabilir, ancak kanseri tedavi etmeyeceklerdir.

Tüm tamamlayıcı tedaviler, meme kanseri olan kişiler için güvenli değildir. Bazı bitkisel takviyeler veya diğer tamamlayıcı tedaviler kanser tedavilerini engelleyebilir veya başka riskler taşıyabilir.

Herhangi bir takviye almadan veya meme kanseri için diğer tamamlayıcı tedavileri denemeden önce doktorunuzla konuşun. Olası yararları ve riskleri anlamanıza yardımcı olabilirler.


Son yıllarda tedavilerdeki gelişmeler, meme kanseri olan kişilerde hayatta kalma oranlarını ve yaşam kalitesini büyük ölçüde artırmıştır.

Meme kanseri artık erken teşhis edildiğinde oldukça tedavi edilebilir bir hastalıktır.Şu anda metastatik meme kanserinin(MBC) tedavisi yoktur. Ancak yeni tedaviler son yıllarda hayatta kalma oranlarını iyileştirmiştir.

Araştırmacılar, meme kanserinin moleküler ve genetik özelliklerini daha iyi anladılar. Meme kanserinin daha iyi anlaşılması, uzmanların bu rahatsızlığı olan kişiler için daha kişiselleştirilmiş tedavi planları geliştirmelerine yardımcı olabilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar