Diyabet ve Masaj – Masajın Diyabet Hastalarına Faydaları Var mı?

Diyabet ve masaj

Diyabet ve masaj birbiriyle ilişkili mi? Masajın diyabet hastalarına faydaları var mı? Bu yazımızda, masajın diyabetli insanlar için potansiyel faydalarını ve en son bilimsel bulguları inceleyeceğiz.

Diyabetin en yaygın komplikasyonu periferik nöropatidir. Periferik nöropati, omuriliğiniz veya beyniniz dışındaki sinirlere verilen hasardır. Diyabetli kişiler tipik olarak ilk önce ayaklarında ve alt bacaklarında uyuşma, ağrı veya karıncalanma gibi semptomları fark ederler.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı kanıtlar masaj terapisinin diyabetli kişilerin nöropati semptomlarını yönetmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı çalışmalar ayrıca masajın kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Masajın Diyabet Hastalarına Faydaları

Diyabet semptomlarını tedavi etmek için masajın en iyi şekilde nasıl kullanılacağını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar umut verici sonuçlar buldu. İşte en son bulguların bir özeti.

Masaj, kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

2019 yılında yapılan bir araştırma, diyabet belirtilerini yönetmek için masajın potansiyel faydalarını inceleyerek analiz etti. Araştırmacılar, masajın şunları yapabileceğine dair önemli kanıtlar buldular:

 • Kan şekeri seviyelerini düşürür.
 • Hemoglobin A1C seviyelerini düşürür.
 • Periferik nöropatinin neden olduğu ağrıyı iyileştirir.
 • Diyabetik ayak ülserlerini iyileştirir.
 • Masaj, periferik arter hastalığını yönetmeye yardımcı olabilir.

Periferik arter hastalığı, plak birikiminin kan damarlarınızı daraltması ve kol ve bacaklarınızdaki dolaşımı azaltmasıdır. Genellikle tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkar ve kalp krizi ve felç riskini artırır. 

Bazı araştırmacılar, bağ dokusu masajının tip 2 diyabet hastalarının alt uzuvlarda kan dolaşımını artırdığına ve periferik arter hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar buldular.

 • Ayak Masajı, Diyabetik Nöropati Semptomlarını İyileştirebilir!

Diyabet hastalarının %100’ü periferik nöropati ile uğraşmaktadır.

2015 yılında bir araştırma da, 60 kişilik tip 2 diyabetli bir grup için Tay ayak masajının faydaları incelendi . Araştırmacılar, katılımcıların 2 hafta boyunca haftada 3 kez 30 dakikalık ayak masajı uyguladıklarını, kontrol grubuna kıyasla hareket açıklıklarında, oturarak ayağa kalkma becerilerinde ve ayak hissinde önemli gelişmeler olduğunu buldular.

2017 yılında bir araştırma da ise, diyabet hastaları için ayak masajının faydaları araştırıldı. Araştırmacılar, tip 2 diyabetli 38 kişiden oluşan bir grupta ayak masajının denge ve hareketliliğin artmasına yol açtığını buldular. Ancak çalışmada kontrol grubu bulunmamaktadır. Diyabetli kişilerde ayak masajının potansiyel faydalarını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Geleneksel Çin Masajı Nöropati Semptomlarını İyileştirebilir!

Akupunktur noktası masajıyla birlikte geleneksel Çin tıbbı, ayak banyosunun nöropati semptomlarını iyileştirdiği ortaya çıktı.

Bununla birlikte, araştırmacılar, çalışmaların metodolojik kalitesinin düşük olması nedeniyle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmışlardır.

Bazı araştırmacılar da Çin masajının, ihtiyacınız olan diyabet ilacı miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek tamamlayıcı bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadırlar.

Masajın Diyabet Hastalarına Yan Etkileri 

Masaj, diyabet hastaları için genellikle güvenli gibi görünmektedir ve çoğu çalışma ciddi bir yan etki bildirmemektedir.

diyabet çocuk masaj

Potansiyel riski ise insülin kullanan hastalarda kan şekerinin düşmesidir. Çünkü diyabetli çocuklara masaj yapıldığı zaman önemli ölçüde düşük kan şekeri düzeylerini olduğu görülmüştür.

Masaj yapmaya yada yaptırmaya karar verirseniz, kan şekerinizin düşmesi ihtimaline karşı acil bir şeker kaynağı getirmek iyi bir fikir olabilir. Glikoz tabletleri, şekerleme ve meyve suyu taşıması kolay seçeneklerdir.

Diyabet için En İyi Masaj Teknikleri

Araştırmacılar, masajın kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini bu yüzden farklı masaj türlerinin etkinliğini netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardı.

Şu anda, diyabet semptomlarını tedavi etmek için masajın en iyi nasıl kullanılacağına dair araştırmalar devam etmektedir. Masaj, tamamlayıcı bir terapidir. Yani geleneksel tıbbi tedaviyi destekleyebilir. Ancak onun yerine geçecek şekilde kullanılmamalıdır.

Diyabet için en iyi masaj tekniklerinden bazıları şunlardır:

 • Tay ayak masajı
 • Diğer ayak masajı türleri
 • Geleneksel Çin masajı
 • İsveç masajı
 • Bağ dokusu masajı

Diğer masaj türleri de fayda sağlayabilir. Masaj yaptırmayı seçerseniz, farklı türleri deneyebilir ve semptomlarınızdaki değişikliği karşılaştırabilirsiniz.

Masaj için Bir Profesyonelle Ne Zaman Konuşmalı?

Lisanslı bir masaj terapisti, nöropati semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışabilir. Sürekli ağrı, uyuşma veya karıncalanma varsa bir masaj terapistine gitmekten faydalanabilirsiniz.

Masaj terapistinizin sizi en iyi şekilde tedavi edebilmesi için hangi semptomların sizi rahatsız ettiğini bilmesine izin verebilirsiniz. Bir masaj sırasında beklenenden daha fazla rahatsızlık hissederseniz, terapistinizi tekniklerini ayarlayabilmesi için bilgilendirin.

Masaj, diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini düşürmelerine, dolaşımı iyileştirmelerine ve nöropati semptomlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Hangi tür masajın en etkili olduğunu ve masajın ne sıklıkla uygulanması gerektiğini en iyi şekilde anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çalışmalar nadiren masajın ciddi yan etkilerini bildirmektedir. Ancak masajın kan şekerinizin düşmesine neden olması olasıdır. Bu nedenle glikoz tabletleri veya meyve suyu gibi acil bir şeker kaynağı getirmek iyi bir fikirdir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar