Aralıklı Oruç Diyeti, Faydaları ve Diyet için Pratik İpuçları

aralıklı oruç diyeti nedir

Aralıklı oruç diyeti ve faydaları nelerdir? Bu diyeti yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Eğer öğrenmek istiyorsanız doğru adresteniz.

Aralıklı oruç diyeti, şu sıralar hepimizin duyduğu bir şey. David Zinczenko ve Peter Moore’un kitabı “The 8-Hour Diet” ile 2013 yılında popülaritesinde büyük bir sıçrama oldu. Kitap, tüm günlük yiyeceklerinizi 8 saatlik bir süre içinde yemenin kilo kaybına neden olacağını iddia etti.

Çok geçmeden, Hugh Jackman, Beyoncé, Nicole Kidman, Miranda Kerr ve Benedict Cumberbatch gibi ünlülerin hepsinin aralıklı oruç diyeti ile zayıfladıklarını söylediler.

aralıklı oruç diyeti ve faydaları

Aralıklı Oruç Diyeti, yemek yediğiniz süreyi kısıtlamaktan oluşur. Başka bir deyişle, oruç tutma ve yeme gibi dönüşümlü döngülerden geçersiniz. Diğer çoğu diyetlerin aksine, sınırlı olan yediğiniz yemek değil yediğiniz zaman kısıtlıdır.

Çeşitli araştırmalar, aralıklı oruç diyeti benimsendiği zaman aşağıdaki gibi faydalar sağlayacağını göstermiştir:

 • Kilo kaybı
 • Gelişmiş metabolizma
 • Hastalıktan korunma
 • Daha uzun ömür

Bu trend olan diyeti denemekle ilgileniyor musunuz? Ama nasıl yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yok mu? O zaman aralıklı oruç diyeti programına göre yemeye başlamak için herkesin kullanabileceği bazı pratik ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Aralıklı Oruç Diyeti - Başlangıç

Aralıklı oruç diyetini denemek istiyorsun. Ama nereden başlayacağından emin değilsin.

Öncelik: Araştırmanızı iyi yapın. Çeşitle beslenme uzmanlarının söylediğine göre düşük kan şekeri olan insanlar için bu oruç tehlikeli olabilir. Bu yüzden diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce sağlık kontrolünden geçin.

Ardından, denemek istediğiniz türdeki diyet planına karar verin. Aralarından seçim yapabileceğiniz altı popüler oruç modeli var. Ancak bu liste hiçbir şekilde kapsamlı değildir.

İçlerinden en popüler seçenek 16/8 yöntemidir. Bu düzende, 16 saat oruç tutarsınız, ardından 8 saatlik bir süre içinde yemek yersiniz. Araştırmanızı yaptıktan ve sizin için en uygun programa karar verdikten sonra hazırsınız.

Aralıklı Oruç Diyeti – Nasıl Kontrol Altında Tutacağız? 

Aralıklı oruç diyeti özellikle başlangıçta zor olabilir. Midenizin homurdanmasına ek olarak, yeni yemek programınıza alışırken yorgunluk, sinirlilik ve stres de yaşayabilirsiniz.

aralıklı oruç sağlıkli beslenme

İşte hayatınızı biraz daha kolaylaştıracak bazı ipuçları:

 • Değiştirilmiş bir programla başlayın. Sizin için gerçekçi olan bir programla başlayın ve ardından yoğunluğu ve süreyi arttırın. Doğrudan dalmanıza gerek yok! Her gün daha küçük bir zaman aralığında yeme toleransınızı oluşturun ve hazır olduğunuzda tüm programı yapın.
 • Susuz kalmayın. Oruç döneminiz boyunca “kalorisiz sıvılar” ile nemlendirmeye devam etmeniz gerekiyor. Yani su, bitki çayları ve kalorisiz aromalı içecekleri çok sık tüketmelisiniz.
 • Yemek saatinde , yavaş ve sık sık yiyin. Kalorilerinizi yakabilmeniz için 8 saatin her 3 saatinde bir yemeyi hedeflemenizi öneririz. Önerilen günlük kalori alımınızı almazsanız aralıklı oruç diyetinin tehlikeli hale gelebileceğini unutmayın.
 • Sağlıklı ve besleyici öğünleri önceden planlayın. Oruç saatiniz biter bitmez en sevdiğiniz atıştırmalıklarla kendinizi şımartmak cazip gelse de, proteinler, meyveler ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yapmaya çalışın.
 • Yemeklerinizi önceden hazırlayın. Programınız inanılmaz derecede yoğunsa, hafta sonu veya haftada birkaç gece önceden yemek hazırlamak için zaman ayırın. Bu size zaman kazandıracak ve diyetinizi dengeli tutmanıza yardımcı olacaktır.
 • Akşam yemeğinize 2 ile 3 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin. Kan şekeri seviyelerini gece boyunca sabit tutmak için günün son öğününe zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya avokado gibi sağlıklı bir yağ ile beslenmelisiniz.
 • Uyumakta güçlük çekiyorsanız, aralıklı oruç diyeti size göre olmayabilir. Eğer gece boyunca uyuyamıyorsanız, bu diyeti yapmaya çalışmayın. Önce uykunuzu düzene sokun.

Aralıklı oruç diyetinin herhangi bir dezavantajı var mı?

Aralıklı oruç diyeti, iştahsızlık veya ortoreksi gibi daha önce yeme bozukluğu öyküsü olan kişiler için tavsiye edilmez .

Bazı insanlarda, aralıklı oruç uyku düzenini bozabilir. Ayrıca bazı insanlar için stres, endişe ve sinirlilikte artışa neden olabilir .

UYARI

Düzensiz yeme öyküsü olanlar için aralıklı oruç diyeti önerilmez.

Belirli yiyecekler aralıklı oruç için daha mı iyidir?

Genel olarak sağlık uzmanları, sağlıklı olan bütün yiyeceklere bağlı kalmanızı önerir. Yine de, vücudunuzu beslemek için her gün yeterli kalori aldığınızdan emin olmanız en önemlisidir.

Yağ, protein ve lif bakımından daha yüksek olan ve kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olacak besleyici yoğun gıdalara odaklanın.

Kilo vermek için en iyi aralıklı oruç diyeti hangisidir?

Aralıklı oruç diyetini uygulamanın birçok farklı yolu vardır.

Aralıklı Oruç diyeti çeşitleri

16/8 modeli en popüler ve uygulanması en kolay model olsa da, diğer türler arasında haftada iki kez kalori sınırlamasını içeren 5/2 modeli ve iki günde bir kalori sınırlamasını içeren alternatif seçenek bulunur. Bu aralıklı oruç diyet çeşitlerinin ayrıntıları için burayı tıklayınız.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, hangi çeşidin daha etkili olup olmadığı konusunda oldukça yetersiz. Bu nedenle hangisinin vücudunuz ve yaşam tarzınız için en iyisi olduğunu bulmak için denemeler yapmanız gerekiyor.

Aralıklı Oruç Diyeti ve Bilimsel Faydaları

Çoğu insan aralıklı oruç diyetini bir kilo verme aracı olarak denese de, başka potansiyel faydaları da vardır.

Araştırmalar , sabah 8 ile öğleden sonra 2 arasında yemek yiyenlerin 4 gün sonra iştahlarının azaldığını ve yağ yakımının arttığını ortaya çıkarmıştır. Kan şekeri ve insülin seviyelerini dengelemektedir. Ayrıca, aralıklı oruç diyetinin ortalama yaşam süresini uzatabileceğini ve beynin yaşlanmasını geciktirebileceği de öne sürülüyor.

Uzmanlar ne diyor?

Aralıklı oruç diyeti konusunda uzmanlar bölünmüş durumda.

Fitter Living’in danışma kurulunda görev yapan Amanda A. Kostro Miller:

“Oruç diyeti ile ilgili mevcut araştırmalar sınırlı ve sonuçsuz. Oruç tutmanın kalori kısıtlı genel bir diyetten daha iyi kilo vermeyi sağladığını gösteren yeterli araştırma yok.” diye açıklamıştır.

Miller, aralıklı oruç diyetinin aşağıdaki gibi bazı olumsuz etkilerinin olabileceğini açıklıyor:

 • Ruh hali değişiklikleri
 • Düşük enerji
 • Düşük kan şekeri
 • Sinirlilik

The Candida Diet'in yazarı Lisa Richards, aralıklı oruç diyeti güvenli bir şekilde yapıldığında faydaları olduğunu belirtiyor. Aralıklı oruç diyeti faydaları:

 • Kilo kaybı
 • Gelişmiş insülin direnci
 • Hücresel onarım
 • Hormonal denge

Yani kısacası aralıklı oruç diyeti ve faydaları hakkında çok fazla tartışma var. Genel olarak, güvenli ve dikkatli bir şekilde uygulandığı sürece fayda sağlayabileceği konusunda çoğu kişi hem fikir.

Planlı yeme yolculuğunuzu biraz daha yönetilebilir hale getirmek için sizinle paylaştığımız bu ipuçlarını kullanın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar