Yiyerek Zayıflayın

Okunma: 1106 | Tarih: 31.08.15 | Kategori: Beslenme ve Diyet, Obezite ve Şişmanlık |

Yiyerek Zayıflayın

Makro besin öğeleri karbonhidrat, protein ve yağlardır. Bunlar , vücuda enerji verip dokuları oluşturur. Mikro besin öğeleri, vitaminler ve minerallerdir. Bunlar enerji vermezler, fazladan metabolik aktiviteyi düzenlemekle görevlidirler. Her besin, çeşitli miktarlarda besin öğesi içerir.

Eğer besin gruplarını yeteri kadar ve dengeli olarak tüketirseniz, yaşam için gereken bütün besin öğelerini sağlamış olursunuz. Sıhhatli hayatı sürdürmek için gerçek beslenmek gerektiğini artık her birimiz biliyoruz. Fakat gerçek beslenebilmek söylendiği kadar kolay değil . Bir takım yöntemler geliştirmek gerekmektedir . Daha sıhhatli ve kaliteli hayatı sürdürmek , kronik hastalıklardan korunmak ve itinalı kilo verebilmek için şu sıhhatli beslenme yöntemlerine kısacası göz atalım:

 

TAHIL ÜRÜNLERİ TÜKETİLMELİ

Tam taneli tahıl ürünü, adından da anlaşılacağı benzeri kepeği ayrılmamış adet halindeki ürünlerdir. Mısır, buğday, pirinç, yulaf ve arpa benzeri … Rejim yapanlar, ekmek, pilav, makarna benzeri yiyecekleri tüketmekten kaçınırlar. Üç beyaz dediğimiz un-şeker- yağ’ı tüketmediğimiz zaman daha çabuk kilo verdiğimize inanırız. Halbuki ekmek grubunu tamamıyla diyetten çıkarmadan kilolardan kurtulmak olasıdır.

 

POSALI YİYECEKLERE AĞIRLIK VERİLMELİ

Burada rejim posası gündeme geliyor. Rejim posası, bir çeşit karbonhidrattır ve besinlerin bağırsakta sindirilmeyen ve emilemeyen bölümlerine bu ad verilir. Kabuklu meyveler, domates, bamya, bezelye, pırasa, kuru baklagiller, en mühim rejim posası kaynaklarıdır. Yetişkinlerin beslenmelerinde natürel kaynaklar sayesinde , gün içerisinde 25-30 gr posa sağlamaları tavsiye ediliyor . Farklı sebze, meyve, tahıl , kuruyemiş tüketip, çeşitli posa sağlanmalıdır.

 

TAZE SEBZE VE MEYVELERE AĞIRLIK VERİN

Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için gün içerisinde en az farklı 2 porsiyon meyve 3 porsiyon sebze tüketilmeli. Çeşitli sebze ve meyveler, çeşitli miktarlarda besin öğesi içerirler. Esasında öğünlerinizi sebze ve meyvelerle zenginleştirmek, hiç de zor değil. Mevsime uyumlu çeşitli sebzeleri, kepekli makarna, kepekli undan yaptığınız pizza ve börekleri hazırlarken kullanabilir, hindi, kırmızı et ve tavuk etinden yaptığınız yemeklere çeşni olarak ek edebilirsiniz.

 

SAĞLIKLI YAĞLARIN SEÇİMİ ÖNEMLİ

Yağlar, vücudumuzun başlıca enerji kaynağıdır. Dayanılmaz yağ asitlerini sağlar , yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin emilmesine destekçi olurlar. Bu yüzden yiyeceklerimize kesinlikle bir miktar yağ katmalıyız. Beslenme düzeninde yapılması gereken olan ilk değişim doymuş yağları azaltmak olmalı.

 

DAHA AZ ŞEKER TÜKETMELİSİNİZ

Şekerli besinleri fazla tüketirsek, daha çok kalori alırız ve de vitamin, mineral, protein benzeri mühim besin öğelerinden yeteri kadar miktarda yararlanamayız. Ani zevk için tükettiğimiz şekere maximum uyarı göstermemiz kural . Şekerle edinilen kaloriye ‘boş kalori’ diyoruz. Boş kalori almak, şişmanlığa ne sebeple olur.

 

DAHA TOK KALMAK İÇİN ‘GLİSEMİK İNDEKS’İ DÜŞÜK BESİNLERİ SEÇİN

Glisemik indeks, yenilen rastgele bir besinin kan şekerini yükseltme yeteneğidir. Tükettiğiniz besin, kan şekerini ne kadar uzunca sürede ve az miktarda yükseltiyorsa, glisemik indeksinin düşük olduğu belirtilir. Bu besinler, kişilerin daha uzunca zaman tok kalmalarını sağlar .


Etiketler , , ,YORUM YAPIN