Spor Tercihi

Okunma: 1218 | Tarih: 24.08.15 | Kategori: Spor ve Fitness |

Spor Tercihi

 

 

 

Hangi spor türü ne gibi etkiler sağlıyor. Bunları biliyormuydunuz. Sizlere en uyumlu spor tercihinizi yapın, sıhhatinizi koruyun.

 

 

Spor Tercihi

Yürüyüş

Organizmanın temel fizik aktivitesidir, her kişiye, her an , her yerde tavsiye edilir . Hiç bir sakıncası yokttümör. Yürüyüş aşağı üyelerede (bacaklar) kan dolaşımını artırır ve kalp kasını kuvvetlendirir. Kemik ve kaslar için pek nadir yaralanma rizikosu oluşturtümör. Aşağı kullanıcılar ve bacakların venöz dolaşımını uyarır ve akciğerlerin verimini iyileştirir.

Canlı yürüyüş aerobik egzersiz için en pratik ve muhteşem bir davranıştır. Çabuk adımlarla yürüyüş, benzer uzaklıkta , en az jogging ve koşu kadar kalori yakar.

Çocuklar, yeni yetişenler ve gençler için , yürüyüş yeteri kadar bir fizik etkinlik değildir. Aksine yaşlı kişiler için ideal bir spor türüdür, çünkü organizmanın bütün elemanlarıyla beraber yumuşak-tatlı bir şekilde davranış etmesini imkanı sağlar . Yürüyüş, eklemleri zorlamayan jimnastik hareketleriyle birleştirilmelidir.

Bu aktiviteden olması gerektiği kadar yarar sağlayabilmek için uzun zaman yürümek gerekir. uyumlu ayakkabılar ile gün içerisinde en az bir saat yürümek gerekir.

Şayet kalp hastası iseniz, bilhassa göğüs ağrısı çekiyorsanız ya da miyokard infarktüslü olsanızda, yürüyüşün bir zararı yokttümör. Aksine, koroner arterlerin kan dolaşımını kolaylaştırarak ve kuvvetlendirerek kalp üstünde muhteşem bir tesiri vardır.

 

 

Spor Tercihi

Koşu

Çağın popüler sporlarından biridir. Tipik dayanıklılık sporudtümör. Dayanıklılık koşusu dereceli olarak antrenmanlar ile iyileştirilen çok mühim özellikler arzu eder . Yaralanmalardan sakınmak için profesyonel bir idman tasarısı uygulamak şartı ile adalelerin ve kalp-solunum sisteminin kapasitesini dereceli olarak güçlendiren komple bir fizik aktivitedir.

Şayet 40 yaş üzeri iseniz, sporcu geçmişiniz olsa dahi bir doktor muayenesinden geçmeli ve itinalı idman yazılımı uygulamalısınız.

 

 

Spor TercihiYüzme

Hamile kadınlar , kas-iskelet sıkıntıları olanlar ve astmalı kişiler haricinde , yüzme, yürüyüş ve koşudan ardından herkese her yaşa uyumlu , faydalı , en minik bir travma rizikosu olmayan, temel sporlardan biridir. Çocuk yaştan bu yana uygulanabilir, bu zaman bebekler için dahi özel yüzme havuzları vardır.

Diğer sporlar gibi yüzme, kalp atım oranını tamamıyla artırmaz, beden suya bırakıldığı zaman kalp atım hızı otomatik olarak yavaşca düşer. Yüzmede maksimal kalp atım hızının % 75′ i kullanılır, kalp atım hızı dakikada 12 azalır.

Koşu gibi , yüzmeye de dereceli olarak başlamak gerekir. Başlangıçta en pek 500 m yüzülür, istirahat edilir. Azar azar mesafe artırılır. Rastgele bir yüzme tarzında profesyonel olmaktan kaçınmak gerekir, çeşitli adele guruplarını çalıştıran bütün stiller uygularmalıdır.

 

 

Spor TercihiBisiklet

Bisiklet, bilhassa dayanıklılığı geliştirir, her yaşta uygulanabilir, bilhassa yetişkinler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu spor iradeli bir kuvveti ve kocaman bir direnç kapasitesine sebep duyar.

Bisiklet, ayakları beden ağırlığından kurtaran, nispi koltuk çekimi olmayan bir koşulda cereyan eder. Bacaklar, koşudakinden çok daha az ya da yok denecek bir travma, şok, burkulma ya da tendinit rizikosu ile ve daha esnek çalışır. Bu yaralanmalar performansın iyileşmesinde mani oluştururlar.

Koşu gibi , bisiklet sporunun pek nadir sakıncası vardır ve bu spor kalp-solunum kapasitesinin gelişmesi için tavsiye edilir .

Ergobisklet (ev bisikleti) bir kaç özel avantajlara sahiptir; bacak, uyluk ve kalça adaleleri için mühimdir . Katedilen kilometreyi ve hızı dile getiren kompütür ile donatılmıştır. Farklı yeni sezon modelleri vardır, en uyumlu olanı bu verilerin yakınında ayni anda nabız sayısını gösterenleridir. Öbür sporları yapma olanağınız yoksa ev bisikleti çok güzel bir çözümdür, ayni anda diğer aktiviteleride takip etme imkanı vardır; televizyona bakma, müzik dinleme…

 

 

Spor TercihiKayak

Kayak, günümüzün popüler sporlarndan biridir, mevsimlik olması onun dezavantajıdır. Alp disiplini ve kayak mukavemet dayanıklılık sporlarıdır, bilhassa kayak mukavemet uzun mesafeleri tamalamak için çok güzel bir direnç gerektirir. Her 2 disiplininin, organizmanın oksijenlenmesine faydaları sonsuzdtümör.

Kayakta görülen kazalar sayısızdır ancak son yıllarda ekipmanın gelişimi ile bu kazalar biçim değiştirdiler. Bir zamanlar kayak ayak bileği burkulmalarından ve tibia kırıklarından sorumlu idi. Bu günlerde, çok zor cerrahi harekât teşebbüsü ve uzun zaman tedavi gerektiren, diz düzeyinde burkulmalara ve dolayısıyla iç bağların yırtılmasına ne sebeple olabilmektedir.Ayakkabıların sağlam ve bacağın yarısına kadar yükselmesi ayak ve ayak bileğini bileğini korur .Aksine, yukarısı; diz birinci derecede tehlikeye açıktır. Netice olarak kayağa başlanılan önce günlerde çok temkinli olmak gerekir.

Tüm dayanıklılık sporlarında meydana geldiği gibi , piste çıkmadan önce güzel bir ısınma uygulamak gerekir. Eğer bütün sene boyu itinalı bir sportif idman takip ederseniz (koşu, yüzme, kültür fizik…), daha az yada yaralanmayan kişiler arasanda olabilirsiniz.


Etiketler , , ,YORUM YAPIN