Öpüşmenin sebebi? Öpüşmenin Tarihçesi

Okunma: 1941 | Tarih: 04.09.15 | Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı, Cinsel Sağlık |

Öpüşmenin sebebi? Öpüşmenin Tarihçesi

İnsanlar neden öpüşüyor? Öpüşmenin maksadı nedir? Öpüşmenin insan üstünde pek çok tesiri olduğunu biliyor musunuz? Bağışıklık sisteminden diş sıhhatine , zayıflamadan strese kadar pek çok bölgede öpüşmenin tesiri var.

 

Yeni bir araştırma, pekçok kültürde dudaktan öpüşmenin olmadığını meydana koydu . Hayvanlarda da bu biçimde bir tutum söz konusu değil. Peki, öpüşme ne şekilde meydana çıktı?

Öpüşerek esasında karşınızdaki şahısla tükürük alışverişinde bulunursunuz. Bir öpücük ile 80 milyon bakteri sizlere geçer. Bu biçimde bakılınca öpüşme güzel bir birşey gibi görünmese de ilk öpüşmeyi herkes tam olarak net bir biçimde hatırlar ve romantik olarak değerlendirilir.

Öpüşme, batı toplumlarda evresel bir davranış olarak bilinir. Halbuki ki yapılan araştırmalara bakıldığında , dünyanın çeşitli bölgelerinden 168 çeşitli kültür incelendiğinde yalnızca yüzde 46’sında romantik öpüşmenin meydana geldiğini görürüz. Çeşitli kültürlerin büyük bir kısmında öpüşme geleneği yoktur. Hayvanlarda da çok nadir rastlanan bir davranıştır.

Oxford Üniversitesi’nden Rafael Wlodarski, bugünkü şekliyle öpüşmenin esasında yakın zamanlara ilişkin bir buluş olduğunu söylüyor. Öpüşmeyle alakalı kayda geçmiş bilgileri inceleyerek bu davranışın her geçen gün ne türlü değişmiş meydana geldiğini inceleyen Wlodarski’nin ele geçirdiği en eskiyen bulgu, 3500 sene öncesine ilişkin Hindu Vedic Sanskrit metinlere dayanıyor. Bu metinlerde öpüşme, kişilerin birbirinin ruhunu içerisine çekmesi olarak tanımlanıyor.
Mısır hiyerogliflerinde ise insanlar dudaklarını birleştirmek mahaline birbirine yakın bir biçimde resmediliyor.

 

 

Öpüşme kültürel değil, bir memeli davranışı

İnsanın en yakın akrabası var olan şempanzeler ve bonobo maymunları da öpüşüyor. Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden primatolog Frans de Waal, arbede ardından şempanzeler aralarında öpüşme ve sarılma vakalarına sık sık rastlandığını söylüyor.

Şempanzeler tarafından öpüşme bir çeşit uzlaşı manasına geliyor. Erkekler aralarında ek olarak yaygın, başka bir deyişle romantik bir tutum olarak meydana çıkmıyor.
Bonobolar ise ek olarak sık sık ve dillerini faydalanarak öpüşüyor. Bu maymunların yaşamında seks kocaman bir yer tuttuğu amacıyla bu şaşırtıcı olmasa sebep .
İki insan karşılaştığında tokalaşır. Bonobolar ise sekse yönelir. Başka Bir Deyişle bir bağlamda bu onlar amacıyla tokalaşma benzeri bir şeydir. Öbür yakınlaşma girişimlerinde de kışkırtıcı kullanırlar. Başka Bir Deyişle onların öpüşmesi de romantik değildir.

Bu 2 maymun türü dışarısında hiçbir hayvan öpüşmüyor. Hayvanlar çoğunlukla birbirlerine burunlarını sürterler ve koklaşarak birbirnini tanıyorlar.

 

Hayvanlar çoğunlukla saldıkları kokularla çiftleşmeye hazır olup olmadıklarını karşın cinse iletilirler. Bu hayvanların öpüşmeye gereksinimleri yoktur.
Hayvanlar bu kokuları oluşturan kimyasalları çoğunlukla idrar yöntemiyle salgılar. Böylelikle idrarı koklayarak uyumlu eş ararlar.
Özetle, hayvanların güzel bir potansiyel eşi koklayarak bulmak için birbirine yaklaşmasına sebep kalmıyor.

Öte taraftan insanlar , koku alma duyuları pek gelişkin olmadığından birbirine yaklaşmak zorundadır. Potansiyel eşin ne kadar sıhhatli meydana geldiğini tanımlamak için koku tek ipucu olmamakla beraber , araştırmalar eş seçiminde büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

 

 

Öpüşürken koklamak

 

1995’te yayımlanan bir araştırmaya yönelik , aynı fareler benzeri bayanlar da genetik olarak kendilerinden çeşitli erkeklerin kokusunu tercih etmekte . Böylelikle çeşitli genlere sahip bireyler eşleşerek sıhhatli yavru ele geçirme olasılığını artırmış oluyorlar. Eşin genleriyle alakalı düşünce sahibi olmanın en güzel yolu ise öpüşürken koklamak.

Wlodarski 2013’te öpüşme tercihlerini detaylarıyla inceledi. Onlarca kişiye birini öptüklerinde kendileri için en mühim şeyin ne meydana geldiğini sordu. Koku listenin en başında geliyor ve bayanların en doğurgan oldukları dönemde kokunun ehemmiyeti de artıyordu.

Erkeklerin terindeki bir madde de aynı yaban domuzlarında meydana geldiği benzeri bayanlarda cinsel isteğin bir miktar artmasına ne sebeple oluyordu.

Wlodarski, feromonların memelilerin eş seçmesinde mühim bir rol oynadığını ve insanın da aynı özellikler gösterdiğini söylüyor. “İnsan biyolojisi memelilerden miras kalmış, insan zaman içerisinde geçirdiği evrim sürecinde bunlara bir takım ekstra özellikler eklemiştir yalnızca .”
Böylece feromonları saptama edebilmek için eş adaylarına uyumlu yoldan yaklaşmanın en güzel yolu öpüşmek yaşanıyor .

 

 

Öpüşmenin faydaları

Yapılan tek takım araştırmalara göre, öpüşmenin yararları da var. İşte bunlardan bazıları;

 
Diş sıhhati için iyidir

Bir öpüşme esnasında ağız içerisinde tükürük üretimi de artar. Yükselen tükürük üretimi , bakterilerle kaplı dişleri yıkama misyonu yapar. Plak oluşumunu engeller.

 
Kalori harcamanızı sağlar

Her öpüşme sizin kalori harcamanızı olanağı sağlar . Öpüşme esnasında tek dakikada 6 kalori harcarsınız. Bununla Birlikte öpüşme yüz adaleleri için de muhteşem tek egzersizdir. Öpüşme esnasında personel kaslar yardımıyla yüzünüzdeki çizgilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

 
Öpüşme bağışıklığınızı arttırır

Öpüşme esnasında partnerinizden tek takım bakterilerin sizlere geçmesini önleyemezsiniz. Bu kaçınılmaz tek alışveriştir. Bilhassa hameli bayanlar için riskli olabilmektedir . Ne var ki uzmanlar , minik dozlar şeklinde alınacak meydana gelen bu bakterilerin, vücudunuzun bağışıklık sestemini kuvvetlendirdiğini savunuyorlar. Edinilen bakterilere karşın vücud, direnç oluşturmakta ve bağışıklık sisteminiz güçlenmektedir. Şayet eşiniz ya da partnerinizde gözle gözüken tek rahatsızlık yok ise öpüşme sizi kuvvetlendirir.

 
Stresi azaltır

Yapılan araştırmalara göre, öpüşme ardından eşlerin baskı hormonu kortizol oranında düşme yaşandığı belirlemiştir . Baskı hormonundaki düşüş hem bayanlarda benzer zamanda erkeklerde benzer oranda meydana geldiği anlaşılıyor.

 
Öpüşme alerjiye iyi gelebilir

Mevsimsel olarak alerjik nezle iseniz, öpüşme sıkı gelebilir. Tek Japon araştırma görübü, çiftelri 30 dk süresince öpüştürdü. Eşlerin alerjen spesifik IgE seviyelerinin düştüğünü ve alerjiye ilişkili olarak ortaya çıkan hapşırma, burun kaşıntısı benzeri semptomların azaldığını satandı .


Etiketler , , , , , , ,YORUM YAPIN