Egzersizin Hastalıklar İçin Önemi

Okunma: 1270 | Tarih: 17.08.15 | Kategori: Genel Sağlık, Spor ve Fitness |

Egzersizin Hastalıklar İçin Önemi

Bazı hastalıklar için kesinlikle çözüm olan egzersizler bir takım hastalıklarda ise sizi ölüme bile götürebilir. Acaba hangi hastalıklarda nelere dikkat edilmeli?

 

 

Hipertansiyon ve egzersiz

 

Hipertansiyon kan basıncının çoğalması anlamındadır. Illerde hayatını sürdüren ihtiyar kesimin % 40′ ı, kırsal bölgede yaşayanların % 18′ i bu hastalıktan şikayet eder . Bu vaziyet ihtiyar kişilerin hayat tarzından kaynaklanmaktadır. Kırsal bölgede hayatını sürdüren topluluk daha az baskı ve daha kolay hayat kurallarına sahiptir.

Bilimsel çalışmalar itinalı egzersizin arterlerin elastikiyetini korumaya katkı sağladığını belirtmektedir. Böylelikle kan akımı tertip edir ve kan basıncı düşer. Durağan hayat tarzı sürdüren bireyler spporculara göre % 35 daha çok hipertansiyon riskine sahiptirler. Hipertansiyona sahip hiç bir kimse hekime görünmeden egzersiz programına başlamamlıdır. Yüksek kuvvetli egzersiz ılımlı kuvvetli egzersiz benzeri kan basıncını düşürmez. Yapılmış Olan bir araştırmada, ılımlı egzersizin ( gün içerisinde 2 km jog) yüksek tansiyon için ilaç alan hastaların yarısı civarı yüksek tansiyonu muayene ettiği gözlenmiştir. Bununla Birlikte gevşeme hareketleri de ılımlı egzersiz benzeri kan basıncının düşmesine katkı sağlamaktadır.

Hipertansiyonlu bireyler, egzersizden önce kafeinli içeceklerden kaçınmalıdırlar, şunlar fizik etkinlik anında kalp hızını, kan basıncını ve kalbin iş yükünü artırırlar.

Genel olarak hareketsizlik, yüksek kan basıncı, berbat kolesterol, sigara içmek benzeri eş değerde kalp hastalıklarının en mühim 4 riziko faktöründen birisidir. Tüm kaslar benzeri kalp de, egzersizin sonucunda güçlenir, genişler ve her atımda daha çok kanı vücuda doğru pompalar. Egzersiz en yüksek kalp atım hızını artırmaz fakat uygun bir kalp maksimal seviyede , daha çok kan pompalayabilir.

Egzersizin sıklığı süresinden daha çok mühimdir . Egzersiz sigaranın bir takım etkilerini kaldırabilir . Gelecekteki yaşamlarında, kalp hastalıklarından korunmak için , bilhassa çocuklar, egzersiz yapmaya teşvik edilmelidir.

 

 

Kolesterol ve Koroner arter hastalıkları

 

Aktif hayat sürdüren insanlar , durağanlara göre % 45 daha düşük oranda koroner rahatsızlık riziko faktörüne sahiptirler. Itinalı aerobik egzersizler; canlı yürüryüş, joging, yüzme, bisiklet , aerobik dans berbat kolesterolü azaltmanın, iyi kolesterolü artırmanın en güzel yöntemidir . İyi kolesterol seviyesinde manalı bir düzelme için egzersize bir sene katlanmak gerekir.

Günde 250 kalori yakmak ( tahmini 45 dk canlı yürüyüş, 25 dk jog’ a denk gelir ) korroner arter hastalıklarında çok mühim koruma sağlar .

Direnç (bir kilosu kaldırmak) antrenmanları berbat kolesterol seviyesinin azalmasına ek katkı sağlar . Egzersiz berbat kolesterolün oksidasyonunu artırır. Fazla yağlı bir yemekten sonra yükselen trigliseridler 90 dakika aerobik egzersizle azaltılabilir.

 

 

Osteoartiritis

 

Sırt, dizler, kalça ve parmaklarda görülen, kıkırdak harabiyeti ile bariz bir hastalıktır. Tahmini 70 yaş ya da yukarısının % 70′ inde bu rahatsızlık görülür. Rahatsızlık kişinin fizyolojik aktivitesini kısıtlar . Ağrı, tutukluk, yorgunluk ve yaralanma korkuısu fertleri egzersizden kaçırır. Egzersiz dayanıklılığın, adele kuvvetinin, esnekliğin gelişmesine destekçi olur , adele tutukluğunun ve ağrıların azalmasına, kilo kaybı ve kilonun savunmasına katkı sağlar .

Artiritisli hastalar, joging, tenis, basketbol gibi yüksek darbeli sporlardan kaçınmalıdırlar. Üç tip egzersiz artiritli hastalara önerilmektedir; aerbik fitnes (tüm eklem açısıyla yapılan hareketler), direnç idmanı , stretcing (germe) egzersizleri.

Direnç egzersizleri, izometrik egzersizleri (sabit bir direnci itmek-çekmek gibi ) içeren . Stretching egzersizler, boş yere eklemlere bası yapmaksızın esnekliği ve kuvveti geliştirir. Bisiklet , yüzme ve yürüyüş yararlıdır. Suda yapılan egzersizler artiritli hastalara bilhassa salık verilir.

Günlük esneklik egzersizleri; yaralanma rizikonunu azaltır, davranış oranını tertip eder ve sürdürülmesine destekçi olur . Her çeşit germe egzersizleri yavaş, yumuşak ve düşük şiddetli olmalıdır. Gerimin hissedildiği nokta germe sınırıdır, hiçbir zaman ağrı noktasına ulaşılmamalıdır.

Esnekliği uygulamak yalnızca artiritten meydana gelen ağrıyı azaltmaz, kişinin gündelik aktivitelerini yapma yeteneğini de tertip eder . Adele kuvvetinin artışı eklem çevresindeki adele kuvvetini de artırır, artiritisden meydana gelen ağrının azalmasına destekçi olur .

Kuvvet egzersizleri germe egzersizlerinden ek olarak enerjiktirler ve 48 saat ara ile yapılmalıdırlar. Bu egzersizler neticesi kasın kuvveti ve dayanıklılığı artar. Bir kol ile ya da yer çekimine karşın bacak ile bir kilosu kaldırmak, direnç bandıyla çalışmak ya da sabit apareyde çalışmak, tüm bunların tümü adele formunu tertip eder .

 
Osteoporozis

 

Kemik dokusunun kaybı neticesi kırık rizikosunun arttığı bir durumdur . Tahmini 60 yaş üstünde bayanların % 60′ ı, erkeklerin % 30′ u osteoporoz kırıklarına maruz kalır.

Osteoporozun önlenmesi ve iyileştirilmesi üç kısımda odaklanır; başlangıç (kalsiyum alımı), hormon rehabilitasyonu (ve öbür ilaçlar) ve egzersiz. Kalsiyumdan zengin rejim ve hormon/ilaç rehabilitasyonu onay edilmişken, egzersiz çok iyi anlaşılamamıştır.

Osteoporoz gelişmini yavaşlatmak için egzersiz çok etkilidir. Bayanlar ergenlik döneminden öncesinde egzersize başlamalıdır, bu dönemden bu yana kemik kitlesi artar, 20-30 yaş arasında pik yapar. İzometrik egzersizler herkese, üstelik 90 yaşlarında olanlara dahi yararlıdır .

Osteoporozun önlenmesi için weight-bearing tipi egzersizler çok yararlıdır. Vücut ağırlığının yer çekimine karşın taşınması bu çeşit egzersiz gurubuna girer. Joging, yürüyüş, aerobik step, dans, tenis ve basketbol bu tip sporlardır. Bu tip egzersizler kemik kitlesinin formasyonunda mühim rol oynarlar ve kemik kitlesinin maksimal düzeye ulaşmasına katkı sağlarlar. Bununla beraber bu egzersizler ihtiyar bireylerde osteoporotik kırık rizikonunu artırır. Temkinli olmak gerekir. Çok pek egzersiz kadınlarda zararlı olabilmektedir . Yüklü egzersiz uygulaması dişilik hormonlarının (östrojen-progesteron) seviyesini azaltmaktadır. Bu düşük düzey periyod kaybına sebep olabilir .

En iyi faydalar canlı , uzunca müddetli ve itinalı yürüyüşlerle elde edilir. Temkinli ağırlık çalışması ihtiyar bayanlar için de yararlıdır. Düşük stresli egzersizler denge ve kuvveti tertip eder . Weight bearing tip egzersizler adele ve kemiklere tansiyon uygulayarak, kemik yoğunluğunun senede % 2-8 kadar artıına ne sebeple olurlar.


Etiketler , , , , , ,YORUM YAPIN