Diş İltihabı ve Kanal Tedavisi

Okunma: 1849 | Tarih: 30.11.15 | Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı |

Diş İltihabı ve Kanal Tedavisi

Diş iltihabı ; derin çürüğün sinire kadar ulaşmasıyla bakterilerin ve toksinlerinin burada yer alan damar ve sinirin harabiyetine ne sebeple olması sonucu olarak oluşur. Burada meydana gelen bakteri üre – mesi ve ödem ( sıvı toplanması ) iltihabı hepten arttırır. Bunun sonucu olarak iltihap dişin dışına , kök ucundan çevreye doğru yayılır. Bu sırada bir sürü kuvvetli ağrılar oluşur . Bilhassa.. “gece ağrısı” iltihabın başlangıcının belirtisidir. Daha sonra yüzde şişlik olacak kadar iltihap yayılabilir. İltihap bu dağılma esnasında çevresindeki dokulara hasar verir ve çene kemiğini eritmeye başlar.

 

Diş iltihap belirtileri
Ağız içinde ya da yüzde şişlik
Şiddetli ve devamlı diş ağrısı
Dişin üst kısmına basınca ağrı meydana gelmesi
Dişte uzama duygusu (ağzı kapatınca bir dişe stress olması)

 

Kanal tedavisi
Öncelikle anestezi yapılarak hastanın canının yanmaması garantiye alınır.

Daha daha sonra çürük temizlenip , dişin sinirinin meydana geldiği yere ( pulpa ya ) ulaşılır .

Pulpaya ulaşıldıktan daha sonra dişin içerisindeki birikmiş bulunan iltihap dışarı çıkar ve böylelikle kuvvetli ağrıyı oluşturan basınç ortadan kalkmış olabilir.

Sinir tamamıyla ölmüşse ya da ağrı olmaksızın müdahale etmek mümkün ise , kanal içerisindeki öfke ve doku artıkları temizlenip , çıkarılır . Böylelikle iltihabı oluşturan bakterisel ” odak ” yok edilmiş olabilir .

Eğer ağrı sebebiyle öfke çıkarılamıyorsa , siniri öldürücü tesiri bulunan bir madde diş içine konularak belli bir süre dolgu ile diş kapatılır. Sonrası gün bu madde yardımıyla öfke tamamıyla ölmüş olacağından daha huzurlu çalışılır.

Kanal içinde bununan doku artıkları temizlendikten daha sonra kök ucundaki iltihabın daha pratik dışarı çıkabilmesi amacıyla kök ucuna kadar erişilmeye çalışılır.

Kök ucuna kadar diş kanalı genişletilmelidir. Bu işlem hem iltihabın pratik dışarı çıkmasını aynı zamanda bakterilerin yerleştiği kanal duvarlarının temizlenmesini sağlar.

Bir kaç seans boyunca kanal içine farklı dezenfektan maddeler uygulanarak kanal içerisindeki bakteriler yok edilmeye ve iltihap azaltılmaya çalışılır.

İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten daha sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle , kök ucuna kadar doldurulur.

Üstüne belli bir süre bi dolgu yapılarak bir zaman beklenir . Bir kaç haftalık beklemenin sonrasında üst dolgu yapılarak tedavi bitirilir.

Kanal tedavisi inşa edilmiş dişler , canlılığını yitirdikleri için zamanla kuru ve kırılgan bir duruma gelirler . Temel bir kuvvetle dahi kırılabilirler. Bu sebeple kanal tedavisi inşa edilmiş dişlerin tedavi bitiminden daha sonra bir kaç ay içinde porselen kron ile kaplanması tavsiye edilir.

Kanal tedavisinden daha sonra dişin üst kısmına basınca ağrı varsa ya da dişin yakınında hafif bir şişlik , baloncuk varsa bu rehabilitasyonun başarılı olamadığı manasına gelir.

Kök ucundaki iyileşme fakat 6 ay daha sonra röntgen de görülebilir. Bu sebeple kanal tedavisinden 6 ay daha sonra kesinlikle röntgen çekilmelidir. Şayet bu rötgende kök ucunda halen bir lezyon görülüyorsa kanal tedavisi yenilenmelidir. Şayet yenilenmesi mümkün olamıyorsa diş çekilmelidir.


Etiketler , , ,YORUM YAPIN