Biberon Çürüğü ve Korunma Yolları

Okunma: 1083 | Tarih: 30.11.15 | Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı |

Biberon Çürüğü ve Korunma Yolları

Diş çürügü insanlık tarihi kadar eski olan bir hastalıktır. Aynı sürede de bir medeniyet hastalığıdır. Diş çürügünün başlıca faktörü Streptococcus mutans adlı bir bakteridir, ve bu bakteri gıdalarımızda yer alan şekeri çok hızlı bir şekilde fermente ederek laktik asit oluşturur. Oluşan bu asitler diş minesini yıkarak çürüğü oluştururlar. Yapılan çalışmalar bebek doğduğu zaman ağzında çürük yapıcı hiçbir bakteri bulunmadığını ancak 6. aydan itibaren bu bakterinin diş katı dokuları üstünde kolonize olmaya başladığını göstermektedir. Unutmayınız çocuğun bu bakteri ile enfekte olmasının en büyük sebebi bebek ile çok yakın temasta yer alan anne , baba veya bakıcıdir.

Biberon çürüğünden korunmak için;

Çocuğunuzun süt dişleri çıkmaya başladığı günden itibaren yaklaşık 1-1 5 yaşlarına kadar altını çizen temiz tek gazlı bez ile çocuğunuzun dişlerini siliniz.
Emzigi, bal, reçel, sekerli su benzeri tatli gidalara batirarak çocuga vermeyiniz, çok mecbur kalirsaniz daha daha sonra çocuga su vererek bu gidalarin dislerin üzerinden uzaklasmasini saglayiniz.

Ballı süt, şekerli süt, tatlandırılmış meyve suyu benzeri gıdaları biberon içine koyarak uzunca zaman çocugun bilhassa üst ön dişleri ile temasta olacak şekilde çocuga vermeyiniz.
1- 1.5 yaşlarından 3 yaşına kadar çocuklar için üretilmiş yumuşak kıllı tek fırça ile gün içerisinde 2 kez yalnızca fırçayı su ile ıslatarak dişlerin bütün yüzeylerini fırçalayınız.
3 yaşından itibaren özel bebek diş macunları ile gün içerisinde 2 kez tercihen kahvaltı ve akşam yemeğinden daha sonra fırça üst kısmına pirinç tanesi büyüklügünde macun koyarak çocugunuzun dişlerini fırçalayınız.

Diş hekiminizi itinalı olarak 6 ayda bir ziyaret ediniz


Etiketler , , , ,YORUM YAPIN